Lakossági fogyasztóinknak kéthavonta, egyes területeken (üdülőövezet) hathavonta küldünk vízdíjszámlát.
Társasházak számlázása
Társasházak esetén társaságunk kéthavonta küld vízdíjszámlát, mely a kéthavonta történő leolvasások alapján készül. Amennyiben a leolvasás meghiúsul és a fogyasztó részéről sem érkezik mérőállás bediktálás, arányosítással, a megelőző időszakok átlagfogyasztása alapján készítjük a számlát. (Évente két alkalommal a leolvasás kötelező, ebben az időszakban mérőállás-bediktálást nem fogadunk el.)
Amennyiben a társasház rendelkezik számlázásba vett lakás mellékvízmérőkkel, úgy a mellékvízmérőre kiszámlázott fogyasztás a bekötési vízmérőből levonásra kerül.
A budapesti és budaörsi társasházak számlázását társaságunk megbízásából a Díjbeszedő Holding Zrt. végzi.
Családi házak számlázása
Társaságunk a családi házas fogyasztói körben félévenkénti leolvasást és kéthavi számlázást alkalmaz.
A féléves számlázási cikluson belül két részszámlát küldünk, ezt követően a ciklus végén, azaz félévente egyszer leolvassuk a vízmérőt. A leolvasott érték alapján társaságunk úgynevezett elszámoló számlát készít, amely a ténylegesen felhasznált vízmennyiség és a részszámlákon feltüntetett értékek különbözetét tartalmazza. Amennyiben sikertelen a leolvasás, akkor az elszámoló számlában becslés alapján kerül meghatározásra a féléves fogyasztás.
Társaságunk évente felülvizsgálja a részszámla-értéket, és amennyiben módosítást javasol, a vízdíj számlával együtt tájékoztatja a fogyasztót az új megajánlott értékről. Amennyiben nem érkezik visszajelzés részérték-megajánló levelünkre, a módosított részértéket elfogadottnak tekintjük.
Fogyasztóinknak természetesen lehetőségük van a részértek helyett a tényleges mérőállás bediktálásra is. Ebben az esetben a vízdíjszámlákat a bediktált értéknek megfelelően állítjuk ki.
Az agglomerációs településeken (Biatorbágy, Dunabogdány, Százhalombatta, Szigetszentmiklós, Tököl) a számla a kéthavonta történő leolvasások alapján készül. Amennyiben a leolvasás meghiúsul és a fogyasztó részéről sem érkezik mérőállás bediktálás, akkor a megelőző időszakok átlagfogyasztása alapján készül a vízdíjszámla. Évente két alkalommal a leolvasás kötelező, ebben az időszakban mérőállás-bediktálást nem fogadunk el. A kötelező leolvasási időszakokról a Leolvasás menüpontban tájékozódhat.
A budapesti és budaörsi családi házak számlázását társaságunk megbízásából a Díjbeszedő Holding Zrt. végzi.
Lakás-mellékvízmérők és locsolási vízmérővel rendelkező családi házak számlázása
Ezekben az esetekben társaságunk kéthavonta küld vízdíjszámlát. Amennyiben a leolvasás meghiúsul és a fogyasztó részéről sem érkezik mérőállás bediktálás, arányosítással, a megelőző időszakok átlagfogyasztása alapján készítjük a számlát.
Amennyiben a locsolási mellékmérőkre nem érkezik leolvasás és fogyasztó általi diktálás, ezek hiányában azokra kizárólag nulla fogyasztást számolunk el.
(Évente két alkalommal a leolvasás kötelező, ebben az időszakban mérőállás-bediktálást nem fogadunk el.)
A budapesti és budaörsi családi házak számlázását társaságunk megbízásából a Díjbeszedő Holding Zrt. végzi.
Lakás-mellékvízmérők számlázása
Lakás-mellékvízmérők esetén társaságunk kéthavonta küld vízdíjszámlát.
A leolvasás gyakoriságának változásával – melyről ide kattintva olvashat bővebben – egyidejűleg a lakás-mellékvízmérők számlázási rendje is megváltozik.
Azokon a budapesti és budaörsi területeken, ahol már bevezette társaságunk az éves egyszeri leolvasást, a kollégáink által leolvasott értékek alapján évente egyszer elszámoló számlát állít ki társaságunk, emellett kéthavonta, azaz évente öt alkalommal részszámlát állítunk ki, melynek értékét az utolsó éves leolvasást megelőző egy év átlagfogyasztása alapján állapítjuk meg. A részérték mennyiségéről még az első részszámla kiállítása előtt tájékoztatjuk ügyfeleinket. Ügyfeleinknek lehetőségük van a fogyasztási adatok kéthavonkénti bediktálására is. Amennyiben ügyfeleink a számlán feltüntetett diktálási időszakon belül élnek ezzel a lehetőséggel, úgy a számlát a részérték helyett a bejelentett mérőállás alapján állítjuk ki.
Az agglomerációs településeken (Biatorbágy, Budakeszi, Dunabogdány, Halásztelek, Kisoroszi, Pócsmegyer, Szigetmonostor, Százhalombatta, Szigetszentmiklós, Tököl) a számla a kéthavonta történő leolvasások alapján készül. Amennyiben a leolvasás meghiúsul és a fogyasztó részéről sem érkezik mérőállás bediktálás, akkor a megelőző időszakok átlagfogyasztása alapján készül a vízdíjszámla. Évente két alkalommal a leolvasás kötelező, ebben az időszakban mérőállás-bediktálást nem fogadunk el. A kötelező leolvasási időszakokról a Leolvasás menüpontban tájékozódhat.
A mellékmérős ügyintézési díj 0 m3 elszámolás esetén is számlázásra kerül.
A budapesti és budaörsi lakás-mellékvízmérők számlázását társaságunk megbízásából a Díjbeszedő Holding Zrt. végzi.
Befizetendő vízdíj összetétele
-
Vízdíj, mely a ténylegesen elfogyasztott vagy becsült fogyasztás alapján kerül számításra.
-
Alapdíj, mely bekötésenként kerül számlázásra 0 m3-nél nagyobb tárgyidőszaki fogyasztás esetén.
Az aktuális díjakról a Szolgáltatások díjszabása menüpont alatt tájékozódhat.
Vízdíjszámla
A 2013. november 12-én elfogadott egységes közszolgáltatói számlaképről szóló 2013. évi CLXXXVIIII. törvénynek megfelelően megváltozott a társaságunk által kiállított számlák formája. Számlaképünk az egységes, érthető és átlátható számlakép megteremtése érdekében, a törvényben foglalt számlaképek formai és tartalmi meghatározása alapján készült el.
Az új számlakép és a hozzá tartozó magyarázatok >>
Gyakori kérdések - válaszaink
Miért van szükség a főmérős számlázásra, ha mindenkinek van lakás-mellékmérője?
A vízdíjszámlázás alapja a 58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet alapján, a bekötési vízmérő által mért mennyiség.
A lakás-mellékvízmérő csak az ingatlanon belüli költségmegosztásra szolgál. Vannak olyan okok - így például a mellékvízmérők által nem mért szakaszon vételezett vízmennyiség, a belső hálózat sérüléséből fakadó veszteség, a mellékvízmérők nagyobb pontatlansága - amelyek elengedhetetlenné teszik a főmérős számlázást.
Milyen vízdíjfizetési lehetőségeik vannak egy társasházon belüli fogyasztónak?
Minden esetben a társasházi alapító okiratban meghatározott módon, de a következő lehetőségek vannak:
-
vagy a felszerelt és társaságunk által számlázásba vett mellékmérők jelzése szerint
-
vagy a felszerelt egyedi elszámolású mérők alapján,
-
vagy a társasház döntése alapján általány díj szerint.
Miért nem számlázható külön a közösen használt helyiségekben felhasznált vízmennyiség (WC; kerti csap stb.)?
Az egyes ingatlanokon belüli vízdíjmegosztásra önálló bérleményként, illetve telekkönyvi albetétként (pl. önálló lakás) van lehetőség. A közös használatú helyiségek (közös WC) e feltételnek nem felelnek meg, az ott elfogyasztott vízmennyiség ugyanis közösségi fogyasztásnak minősül, így a díjfizetési kötelezettség is a közösséget terheli.
Mit lehet tenni, ha a tulajdonostársak nem járulnak hozzá a mellékvízmérő számlázási nyilvántartásba vételéhez?
Peres úton bírósági segítséget lehet kérni a saját fogyasztás mérési jogának érvényesítésére.
Ha a Díjbeszedő Zrt. számlatartozást jelez, miért nem lehet azt a Fővárosi Vízműveknél rendezni?
Társaságunk a Díjbeszedő Holding Zrt.-t bízta meg a fogyasztók folyószámlájának kezelésével, a vízfogyasztás számlázásával, és a vízszolgáltatás ellenértékének beszedésével. Vagyis a tartozást a számlakibocsátóhoz kell befizetni.
Mi történik akkor, ha a fogyasztó a vízdíjat a számlán megjelölt határidőre nem egyenlíti ki?
Ebben az esetben a Fővárosi Vízművek Zrt. vagy a Díjbeszedő Holding Zrt. levélben értesíti a fogyasztót az elmaradásról és a tartozás után a szolgáltatási szerződésben, illetve a Ptk. rendelkezései szerinti késedelmi kamatot számít fel.
Mi történik akkor, ha a tartozást a fogyasztó ezután sem rendezi?
A Fővárosi Vízművek Zrt. vagy a Díjbeszedő Holding Zrt. ismételten felszólítja a fogyasztót az értesítő levélben szereplő tartozásra, illetve a keletkezett újabb tartozásai rendezésére. Ha ez a fizetési felszólítás is sikertelennek bizonyul, a Fővárosi Vízművek Zrt. a gazdálkodó fogyasztót az ivóvíz-szolgáltatásból kizárhatja, a lakossági fogyasztó vízfogyasztását korlátozhatja, vagy fizetési meghagyás kibocsátásával a tartozás rendezését jogi útra terelheti. A fizetési meghagyásra adott ellentmondás esetén a tartozást peresíti.