Mivel a szennyvíztisztító-telepek elsősorban élő mikroorganizmusok segítségével tisztítanak, a csatornahálózatba csak olyan lebomló anyagok juttathatók, amelyek ezeket nem károsítják. Ha a csatornahálózatba méreg kerül, elpusztíthatja a tisztítást végző szervezeteket, ezáltal sérülhet a befogadó élővíz, ráadásul az egyébként a mezőgazdaságban hasznosítható szennyvíziszap is használhatatlanná válik.
A fentiek miatt az alábbi anyagokat SZIGORÚAN TILOS a csatornába juttatni. Ezek a következők:
Mindezeken kívül vannak olyan anyagok is, amelyek ÜZEMZAVART okoznak és ezért nem szabad őket a csatornahálózatba juttatni. Ilyenek az alábbiakban részletezett darabos szennyeződések és szerves szennyezőanyagok.
Darabos szennyeződések
A csatornahálózat semmiképpen sem alkalmas szilárd hulladékok „eltüntetésére”. Ezek elzárják a víz útját, és tönkreteszik a szennyvízátemelőkben a szivattyúkat.
Ilyen anyagok többek között az alábbiak:
Szerves szennyezőanyagok
A szennyvíztisztító telepek a normál életvitel során keletkező szennyvíz megtisztítására alkalmasak. Nem tartoznak viszont ebbe a körbe az alábbi szennyezőanyagok, amelyek a szennyvíztisztító telep biológiájának a túlterhelését okozzák, így ezek sem kerülhetnek be a csatornahálózatba:
A szennyvízkezelési rendszer hidraulikai, mennyiségi TÚLTERHELÉSÉT okozhatja, ezért nem kerülhet a csatornába (kivéve ahol úgynevezett egyesített rendszerű csatornahálózat működik):