Az Ön által használt böngésző elavult, javasoljuk, hogy oldalunkat a megfelelő vizuális megjelenés érdekében korszerűbb (pl.: chrome, firefox, edge, stb.) böngésző használatával keresse fel ismét!
Megértését és együttműködését köszönjük!
Fővárosi Vízművek Zrt.
A tényleges és hasznos vízfogyasztást meghaladó, a vártnál jóval nagyobb összegű vízszámla egyik oka lehet a vízmérő és az ingatlan közötti csőhálózat sérülése, amely sokszor éppen észrevétlensége miatt jelenthet súlyos veszélyt. A vonatkozó rendelet értelmében a bekötési fővízmérő utáni fogyasztói vezetékhálózat-szakasz karbantartása, javítása a fogyasztó feladata.
A talajba fektetett vezetékből szivárgó víz nem mindig tör a felszínre, így előfordulhat, hogy értékes ivóvizünk észrevétlenül elszivárog. Az így elfolyt víz mennyiségét is jelzi a vízmérő, és a mért mennyiségért természetesen fizetni kell! Az indokolatlan többletfizetés azonban elkerülhető a rendszeres ellenőrzéssel és a gyors javítással.
Az ellenőrzéshez legtöbbször nem szükséges szakember, azt bárki könnyedén elvégezheti:
Ne halogassa az ellenőrzést, ha hirtelen vagy indokolatlanul egyre nagyobb lesz a vízszámlája! Évente legalább kétszer-háromszor, például a kerti csapok téli elzárása és tavaszi megnyitása esetén, így akkor is érdemes elvégezni az ellenőrzést, ha még nincsenek látható tünetek, hiszen az időben észrevett hiba elhárítása jelentősen kíméli a pénztárcáját.
A téli hideg által okozott csősérülések, a fővízmérő szétfagyásának megelőzése érdekében is sokat tehet: a falon kívüli, vagy nem kellően szigetelt vezetékek, szerelvények esetében különösen fontos, hogy a helyiség nyílászáróinak épségéről meggyőződjék. Előfordulhat, hogy a költséges kár elkerülése érdekében akár helyiség fűtésére is szükség lehet.
A fővízmérő védelmére az esetleg hiányzó aknafedő lapot pótolni kell. Ha a vízmérő, illetve a csövek a talajszinttől egy méternél kisebb távolságra vannak, ajánlatos külön hőszigetelésről gondoskodni.
Kerti csapok, hétvégi házak a legbiztosabb védelmi módszere a víztelenítés. Ennek elvégzésekor az összes csapot nyitva kell tartani! Ha a vízvezetéki hálózatban a víz mégis megfagyna, azonnal szakemberhez kell fordulni, mert a kiolvasztást és a szakszerű helyreállítást csak ő végezheti el!