Az Ön által használt böngésző elavult, javasoljuk, hogy oldalunkat a megfelelő vizuális megjelenés érdekében korszerűbb (pl.: chrome, firefox, edge, stb.) böngésző használatával keresse fel ismét!
Megértését és együttműködését köszönjük!
Fővárosi Vízművek Zrt.
Eredményesen zárult a SmartChlor projekt
2020 június végén lezárult az Inno-Water Zrt. vezetésével és a Fővárosi Vízművek, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kara részvételével konzorciumi együttműködésben megvalósított SmartChlor projekt.
A hároméves nemzetközi kutatási program célja egy OKOSKLÓR-rendszer kidolgozása volt. Az utolsó, harmadik évben a gyakorlatban, élő hálózaton végzett mérések során tesztelték és finomhangolták a korábban laboratóriumi és félüzemi kísérletek alapján felállított klórfogyási modellt. Ennek alapján megszületett a modell gyakorlati alkalmazásának módszertana is. A koronavírus-járvány ellenére is sikeresen és eredményesen zárult az erre az évre tervezett mérési kampány, és a kutatás-fejlesztési feladatokat is sikerrel hajtotta végre a Fővárosi Vízművek. Ez az on-line mérési adatok alapján lehetőséget ad az utófertőtlenítési pontokon beadagolt szabad klór mennyiségének a várható fogyasztáshoz, vízminőséghez, illetve a hidraulikai viszonyokhoz igazítására. A Fővárosi Vízművek üzemeltetési területéhez tartozó zónákon való alkalmazás során bebizonyosodott a módszertan eredményessége. A hidraulikai és vízminőségi modellek fejlesztése során alkalmazott, nyílt forrású szoftverek jelentős rugalmasságot biztosítanak, ami a Fővárosi Vízművek által üzemeltetett hálózaton kívüli felhasználást is megkönnyíti.
A Fővárosi Vízművek hidraulikai modelljének alkalmazásával meghatároztuk a klórfogyás szempontjából mértékadó pontokat a hálózaton. A jelenleginél több utófertőtlenítési pont felállításával a hálózatban az átlagos szabadklór-koncentráció csökkenthető, miközben továbbra is a hálózat minden pontján fenntartható a víz fertőtlenítését biztosító, mérhető szabadklór-tartalom, és a folyamatosan kiváló vízminőség nem kerül veszélybe. Az eredmények alapján kijelölt, optimális utófertőtlenítési pontoknak köszönhetően a lehető legalacsonyabb klórmennyiség mellett lehet majd biztosítani a vízhálózat minden pontján, valamennyi fogyasztónál az egészséges és egyúttal jó ízű ivóvizet.
A projekt adatai
A projekt címe: „Intelligens ivóvíz klórozó rendszer fejlesztése a közegészségügyi kockázatok és az üzemelési költségek csökkentése céljával”
A projekt rövid címe: OKOSKLÓR (SMARTCHLOR)
A projekt azonosítószáma: TÉT_15_IL-1-2016-0013
Támogató: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
A sajtóközlemény .pdf formátumban innen tölthető le.
A projektről szóló további információk innen érhetők el.