2020. március 12.
A vezetékes víz fogyasztása biztonságos és szükséges
Zárt rendszer
A Fővárosi Vízművek által szolgáltatott víz teljesen zárt, automatizált ivóvízellátó rendszeren keresztül jut el a víztermelő kúttól egészen a csapokig. Eközben sem emberrel, sem állattal nem kerül kapcsolatba. Amikor valaki megnyitja a csapot, ő az első ember, akivel a víz érintkezik. Ennek megfelelően kizárt annak a lehetősége, hogy egy olyan vírus, amely alapvetően cseppfertőzéssel terjed, az ivóvízen keresztül juthasson el a felhasználókig. Ugyancsak kizárt, hogy a másik kimutatott hordozó, az emberi ürülék által bejuthasson a vezetékes vízbe, hiszen az ivóvízellátó rendszer semmilyen módon sem érintkezik szennyezett vízzel.
Hatékony vízkezelés, fertőtlenítés
Tovább fokozza a vezetékes víz fogyasztásának biztonságát, hogy amint azt a Vízszolgáltatók Európai Szövetsége a WHO állásfoglalása alapján megerősítette, a vízkezelés során alkalmazott fertőtlenítő módszerek megfelelőek a COVID-19 koronavírus inaktívvá tételére, elpusztítására. Társaságunk következetesen és a legszigorúbb belső szabályozással, technológiai előírásokkal gondoskodik az ivóvíz-biztonság megőrzéséről, ami a vízbázis-védelemtől kezdve a vízkezelésen át (a kitermelési, az elosztási, illetve fogyasztási pontokon) az ivóvíz biztonságos tárolásáig minden folyamatunkra kiterjed. Az ivóvíz fertőtlenítésekor alkalmazott eljárásokkal óvjuk a vizet a vírusokkal és egyéb kórokozókkal szemben. Mind a WHO, mind pedig a Nemzeti Népegészségügyi Központ koronavírussal kapcsolatos tájékoztatója hangsúlyozza, hogy a koronavírus az ivóvíz fertőtlenítésére használt klór hatására azonnal elveszíti fertőző képességét, és a klór elpusztítja a vírust. Mindezeknek köszönhetően a tiszta, kezelt ivóvíz fogyasztása biztonságos, a vírus nem képes bejutni az ellátórendszerbe, és nem képes életben maradni az ivóvízben.
Higiéniás szabályok betartása
Az egészséges ivóvíz éppen a fertőződés elleni védekezés egyik hatékony eszköze. A vírus terjedése elleni leghatékonyabb eszköz a higiénia szabályok szigorú betartása, a rendszeres és alapos kézmosás, tisztálkodás, a szanitáció (tárgyakon és a környezetben lévő mikrobák számának mosó- és tisztítószerek segítségével történő csökkentése) és a vezetékes szennyvízelvezetés.
Belső intézkedések a munkatársak védelmében
Az ellátás biztonságának záloga a jól képzett, tapasztalt szakemberek rendelkezésre állása. Ennek megfelelően a Fővárosi Vízművek, üzletmenet-folytonossági tervének megfelelően számos olyan belső intézkedést léptetett életbe, amely munkatársaink fertőződés-veszélyének a minimalizálását szolgálja: ahol ezt a munkakör lehetővé teszi, kollégáink távmunkában dolgoznak, a személyes találkozók, értekezletek helyett a rendelkezésünkre álló technikai lehetőségek kihasználásával skype-on, elektronikusan szervezzük a belső kommunikációt, szüneteltetjük a konferenciákon, külföldi szakmai utazásokon való részvételt, a látogatók, delegációk fogadását, és lemondtuk a víz világnapi nyílt napunkat is. Létesítményeinkben kézfertőtlenítőket helyeztünk ki, fokoztuk és fertőtlenítő hatású szerekkel végezzük a takarítást. Az ügyfélkontaktusokat igyekszünk weboldalunkra vagy telefonos ügyfélszolgálatunkhoz irányítani, miközben személyes ügyfélszolgálati irodánkban plexi elemmel választjuk el az ügyfélteret az ügyintézőktől. A szennyvízkezelésben dolgozó munkatársaink számára normál körülmények között is kötelező védőruha és védőfelszerelés ebben a helyzetben is biztonságossá teszi a munkavégzést. Rendszeressé tettük a koronavírus terjedésével kapcsolatos belső tájékoztatást, ezzel együtt munkatársaink együttműködését kértük a magánprogramjaik, utazásaik bejelentésében.
Társaságunk folyamatosan figyelemmel kíséri az eseményeket, az Operatív Törzs bejelentéseit, és haladéktalanul reagálunk, amennyiben további intézkedések vagy további kommunikáció válik szükségessé.